Server administration

ikonka nahrávania
System updates
ikonka monitoringu
Service monitoring
ikonka lupy
Security audit
ikonka práce
Preventive work

I want professional care for my server

Server administration is an optional service for anyone with their own server but do not have the time or technical skills needed for administration. If you let our system specialists look after your server, we guarantee its optimal performance.

Server administration

If you order simple server administration, you get server monitoring and a certain number of interventions per month. You can do some things by yourself, and we take care of the rest.

Comprehensive server administration

If you order comprehensive server administration, we take over all the work. Only we have root access to your server, and our system specialists look after everything. We take full responsibility for your device.

Preview reports

ukážka 1 repotu zo Zabbixu
ukážka 2 repotu zo Zabbixu
ukážka 3 repotu zo Zabbixu
ukážka 4 repotu zo Zabbixu

From our blog

Be right at the heart of the action!

blog photo

Ako udržať prevádzku firmy počas pandémie

Najcennejším zdrojom potrebným pre udržanie prevádzky firmy počas pandémie sú ľudia. Okrem toho, že sú najťažšie nahraditeľní, sú aj najzraniteľnejší. Ako môžeme zabezpečiť...

Mgr. Vladimír Kupčo
March 26th 2020
blog photo

Ako si poradiť s DDoS útokmi

Už v minulosti sme sa v blogoch viackrát venovali téme DDoS útokov, tak prečo to omieľame stále dookola? Pretože ubrániť sa DDoS útoku stále nie je vôbec jednoduché a ako stúpa sofistikovanosť...

Vladimír Stopka
July 2nd 2020
blog photo

IPv6 seriál: adresácia

Neviem ako si na svoj prvýkrát spomínate vy, ale keď som sa ja pozrel prvýkrát na IPv6 adresu, zostal som celkom zhrozený a v obavách. Adresy zrazu obsahovali písmená a boli podstatne dlhšie.

Lukáš Kleščinec
May 13th 2020